شایسته سالاری و کیفی سازی دو رویکرد اصلی مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی است

Printer-friendly version
مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه 70 درصد جامعه ایثارگران در دانشگاه آزاد تحصیل می کنند اظهار داشت: بیش از 140 هزار دانشجوی ایثارگر در این دانشگاه حضور دارند که این مهم مایه مباهات مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی است .

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا دکتر دانیالی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی که اکنون به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان شناخته می شود، در سال 1361 بر اساس نظر آیت الله هاشمی رفسنجانی تاسیس شد.

وی گفت: هنگامی که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح دانشگاه آزاد اسلامی را بیان کرد، کمتر فردی فکر می کرد که این ایده روزی تبدیل به بزرگترین دانشگاه جهان شود.

دانیالی ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی به سبب گستردگی وسعت دید همیشه مواردی را مطرح می کرد که شاید برای دیگران آن موضوعات در آن مقطع زمانی مهم تلقی نمی شد.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: بسیاری از افراد در آن مقطع زمانی که جنگ تحمیلی نیز ادامه داشت، ایده تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی را امری محال می دانستند. آیت الله هاشمی رفسنجانی بر این باور بود که باید همزمان با جنگ، مراکز علمی کشور را نیز فعال کرد زیرا بعد از جنگ نیاز به بازسازی کشور خواهیم داشت.

دانیالی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در یک واحد کوچک واقع در خیابان اسکندری تهران آغاز به کار کرد اما هم اکنون فضای آموزشی دانشگاه بالغ بر 14 میلیون متر مربع است.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه آزاد 29 هزار عضو هیات علمی دارد، تصریح کرد: هم اکنون بیش از 70 هزار هیات علمی در این دانشگاه تدریس می کنند که 40 هزار نفر آن از اعضای هیات علمی دانشگاه های دولتی هستند.

مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد تاکید کرد: هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی 390 واحد مرکز آموزشی در سراسر کشور دارد، به گونه ای که در برخی از مناطقی که شاید دبیرستان نداشته باشد، واحدی از این مجموعه در آنجا تاسیس شده است. خوشبختانه آیت الله هاشمی رفسنجانی اکنون هم پیگیر مسائل دانشگاه آزاد اسلامی هست تا به امید خدا این مرکز علمی را به سرمنزل اصلی برساند.

دولت تدبیر و امید دانشگاه را به ریل اصلی بازگرداند

دانیالی در ادامه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در مقطعی پیگیر ساختمان سازی، خرید امکانات و افزایش مسائل کیفی بود که خوشبختانه در دوران عبدالله جاسبی به این مهم دست یافت. متاسفانه در مقطعی نیز دانشگاه آزاد اسلامی به سمت و سویی رفت که شرایط سیاسی بر آن حاکم شد و دانشگاه از اهداف اصلی خویش دور شد.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: هر چند که دانشگاه در این مقطع زمانی صدمات زیادی دید اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید این رویه متوقف شد و دانشگاه را به ریل اصلی بازگرداند.

وی خاطرنشان کرد: حضور حمید میرزاده به عنوان رئیس دانشگاه نیز در این امر تاثیرگذار بود زیرا وی از ابتدای انقلاب در سمت های مهم دولتی مشغول به کار بود و سال های طولانی نیز به عنوان دبیر کل هیات موسس در این مرکز علمی حضور داشت.

دانیالی تصریح کرد: طی دو سال گذشته دانشگاه به سمت رشد کیفی رفت و همچنین سعی شد تا از لحاظ کمی نیز عقب افتادگی از اهداف اصلی را جبران کند.

یک میلیون و 700 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی

وی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی طی دو سال گذشته توانسته در مقاطع ارشد اقدامات ارزشمندی انجام دهد، هم اکنون یک میلیون 700 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد گفت: بیش از نیمی از بار آموزش عالی را این دانشگاه به دوش می کشد به گونه ای که 40 درصد دانشجویان رشته های پزشکی در این دانشگاه هستند.

وی افزود: همچنین یکی دیگر از اقدامات ارزشمند دانشگاه طی چند سال گذشته، طرح انتقال بود که در امر نقل و انتقال دانشجویان بسیار تاثیرگذار بود. در سال گذشته 25 هزار دانشجو با ثبت نام در سامانه یادشده، اقدام به نقل و انتقال کردند.

وی یادآور شد: یکی دیگر از اقدامات ارزشمند دانشگاه طی دو سال گذشته مبحث زیرساخت های دانشگاه بوده به گونه ای که دانشگاه ها را از لحاظ شرایط بررسی با یکدیگر ادغام کردیم تا از هیات های علمی و امکانات همدیگر بیشترین بهره را ببرند.

دانیالی تصریح کرد: مباحث صرفه جویی و کیفی سازی که رهبر معظم انقلاب به این مقوله ها تاکید داشتند، از اهداف اصلی مدیران دانشگاه آزاد اسلامی است.

دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به مردم است

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: تمرکززدایی از دیگر سیاست های این دانشگاه بوده و بر همین اساس نیز مسوولیت دانشگاه های استان های کشور به روسای مراکز سپرده شده است.

وی با بیان اینکه طرح ساها نیز از جمله اقدامات ارزشمند دانشگاه است، اظهار داشت: آزمایشگاه های زیادی در واحدهای مرکز علمی وجود داشت و بر اساس این طرح همه این آزمایشگاه ها تجمیع شد. طرح ساها سبب شد تا علاوه بر دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، سایر دانشجویان کشور و افرادی که نیاز به مرکزهای آزمایشگاهی برای تحقیقات علمی دارند، از این مزیت بهره مند شوند.

مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی افزود: رئیس دانشگاه معتقد است که تمام لوازم این مرکز علمی، ملی بوده و باید در اختیار آحاد جامعه قرار گیرد. بر همین اساس هر کدام از شهروندان که تمایل به کارهای علمی و پژوهشی دارند، می توانند در سامانه این دانشگاه در بخش 'شفا' ثبت نام کنند و از امکانات آزمایشگاهی دانشگاه بهره مند شوند.

وی یادآور شد: همچنین دانشگاه مرکزی را با عنوان پارک های فناوری در تمام استان های کشور ایجاد کرده تا علاوه بر دانشجویان، پژوهشگران نیز بتوانند از امکانات این فضاهای علمی بهره مند شوند.

کاستن تامین بودجه از شهریه های دانشجویی

دانیالی اظهار داشت: بودجه عملیاتی دانشگاه در گذشته وابسته به شهریه های دانشجویی بود اما طی دو سال گذشته طرح جدیدی ایجاد شد تا بخشی از هزینه ها جدا از شهریه های دانشجویان تامین شود.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بر همین اساس در سال نخست این طرح، 12 درصد بودجه از اقدامات پژوهشی و دانش بنیان تامین شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بودجه ای دولتی ندارد، افزود: مصمم به کاستن تامین بودجه دانشگاه از شهریه های دانشجویی هستیم و این روند را ادامه خواهیم داد تا بار سنگین مالی بیشتری بر دوش دانشجویان نباشد.

وی با اشاره به افزایش شهریه 15 درصدی این دانشگاه نیز یادآور شد: هم اکنون قیمت تمام شده میانگین هر دانشجو در دانشگاه آزاد دو میلیون و 800 هزار تومان است این در حالی است که در سرانه بودجه دانشگاه های دولتی، این رقم به سه تا چهار برابر دانشگاه می رسد.

دانیالی ادامه داد: هم اکنون یک مدرسه غیرانتفاعی برای اداره خود از دانش آموزان بیش از 7میلیون تومان پول دریافت می کند اما دانشگاه آزاد اسلامی با این شهریه اندک سعی در اداره مراکز علمی خویش دارد.

دانشگاه آزاد اسلامی مصمم به توسعه عدالت آموزشی

وی اظهار داشت: طی دوسال گذشته بودجه پژوهشی دانشگاه 10 درصد افزایش یافت همچنین سعی شد، توسعه عدالت آموزشی در تحصیلات تکمیلی مورد توجه جدی قرار گیرد. در گذشته 70 درصد تحصیلات تکمیلی در تهران و مراکز استان متمرکز بود اما طی دو سال اخیر سعی شده بیش از 50 درصد را به شهرستان های مختلف کشور دهند.

مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد افزود: بسیاری از خانواده ها تمایل دارند تا فرزندانشان در نزدیکی آنها ادامه تحصیل دهند و بر همین اساس نیز دانشگاه آزاد اسلامی سعی کرده تا با تمرکززدایی، توسعه یک عدالت آموزشی را در سراسر کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: در سال گذشته 5 هزار نفر برای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام کردند که بخش عمده ای از آنها نیز جذب شدند تا بتوانند در شهرستان های کوچکتر مقاطع تحصیلات تکمیلی را راه اندازی کنند.

اهتمام جدی به شایسته سالاری و کیفی سازی

دانیالی اظهار داشت: 70 درصد جامعه ایثارگران در دانشگاه آزاد تحصیل می کنند به گونه ای که بیش از 140 هزار دانشجوی ایثارگر در این دانشگاه حضور دارند که مایه مباهات مسوولان هستند.

وی گفت: طرحی با عنوان ماندگار فرهنگی در این دانشگاه در حال انجام است که بر اساس آن، نام تمام شهدای جنگ تحمیلی بر روی دیواری درج خواهد شد.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: طرح ماندگار فرهنگی تا پایان امسال در یکی از مراکز دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی خواهد شد. شایسته سالاری و کیفی سازی دو مقوله عمده و مهمی است که طی دو سال گذشته مورد اهتمام و تاکید جدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوده است.

دانیالی گفت: تلاش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مانند دوران بازسازی و سازندگی است و وی همچنان با عزمی راسخ سعی در بهبود و ارتقای شرایط دانشگاه دارد. آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز در این راستا همیشه یار و یاور دانشگاه آزاد اسلامی بوده، سعی می شود این مرکز علمی روز به روز به سمت پیشرفت و ارتقای علمی گام بردارد.

وی با اشاره به اهتمام جدی مسوولان دانشگاه برای افزایش جایگاه علمی در دنیا اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون 50 هزار مقاله چاپ شده در ISI را داشته است.

روند انتخاب روسای مراکز

وی در ادامه با اشاره به چگونگی انتصابات روسای دانشگاه آزاد اظهار کرد: روند انتخاب روسای دانشگاه ها بدین صورت است که آنان به عنوان سرپرست انتخاب می شوند و پس ازشش ماه فعالیت و ارزشیابی، اقدامات آنها در هیات امنای استان رای گیری می شود.

دانیالی گفت: این بدین معناست که علاوه بر اینکه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی فردی را برای یکی از مراکز انتخاب می کند، باید هیات امنای استانی نیز حتما به آن فرد رای دهند. تعداد اعضای این هیات امنا در استان های کشور متغیر بوده و متشکل از نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر علوم، وزیر بهداشت و غیره است.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: انتخاب رؤسای واحدها، معاونان و روسای دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی منطبق بر تخصص ها صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه تلاش می شود از افرادی که هم در حوزه مدیریتی دارای شایستگی هستند و هم در رشته خود تخصص دارند استفاده شود، گفت: روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هم مانند همه دانشگاه های کشور می توانند با تخصص های مختلف، به عنوان رئیس واحد انتخاب شوند.

دانیالی خاطرنشان کرد: مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی برای روسای مراکز در پی افرادی است که دیدگاه سیاسی خاص نداشته باشند و فراجناحی عمل کنند.

65درصد آرای شورای داوری تبرئه و تذکر بوده است

مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: برای نخستین بار شورایی با عنوان داوری طی دو سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شده که متشکل از 9 نفر از مسئولان دانشگاه هستند.

وی گفت: اگر پرونده ای در مورد یک رئیس دانشگاه از مراجع نظارتی نظیر حسابرسی، بازرسی، حراست، گزینش ارجاع شود و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قانع نشود، پرونده به شورای داوری ارجاع داده می شود.

دانیالی درباره پروسه شورای داوری توضیح داد: اگر فردی تخلف کرده باشد، با مطالعه پرونده ادله خود را بیان می کند و در نهایت آن 9 نفر رای می دهند.

وی خاطرنشان کرد: اعضای این شورای متشکل از اینجانب، مدیر کل حقوقی دانشگاه، رئیس مرکز حوزه ریاست دانشگاه، معاون پارلمانی دانشگاه، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، نماینده رئیس دانشگاه، مراجع استعلام همچون حراست، بازرسی، گزینش است.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: تاکنون موارد زیادی در این شورا مطرح شده که با دفاع افراد، بیش از 65 درصد آرا به تبرئه، تذکر شفاهی و کتبی منجر شده است.

روند انتصاب معاونان روسای مراکز

وی در ادامه با تاکید بر رعایت مقررات در انتصاب افراد توسط روسای واحدهای استانی گفت: انتصاب روسای واحدها بدون طی ضوابط اداری معاونانی خلاف مقررات است. روسای واحدهای مراکز استان با دلایل اضطراری نیز نمی توانند اقدام به انتخاب و انتصاب روسای واحدهای خود بدون رعایت بخشنامه انتصابات و استعلام از مراجع ذی صلاح کنند مگر اینکه از کمیته انتصابات استان مجوز داشته باشند.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: خوشبختانه تاکنون چنین خلاف مقرراتی صورت نگرفته و روسای مراکز پروسه قانونی را برای انتخاب معاونان خود طی کرده اند.

صیانت از مدیران به عنوان سرمایه های انسانی

وی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی و مدیریت دانشگاه تاکید فراوانی نسبت به حفظ و صیانت از مدیران دانشگاه به عنوان سرمایه های انسانی این مرکز علمی دارند. دانشگاه بودجه دولتی نداشته و از همین شهریه های دانشجویی توانسته مدیران خود را تربیت کند، هر اندازه که این افراد با تجربه تر شوند، در روند شایسته سالاری دانشگاه موثر خواهند بود.

وی ادامه داد: نباید به هر بهانه ای این سرمایه های انسانی دانشگاه را از دست داد زیرا به نفع دانشگاه آزاد اسلامی نیست، ضمن اینکه تجربیات مدیریتی کسب شده آنان طی سالیان گذشته به راحتی از دست می رود.

مخالفت سیاسی سبب عزل مدیران نمی شود

مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی به دفعات تاکید بر حفظ و نگهداری مدیران دانشگاه آزاد اسلامی داشته و اعلام کرده که دانشگاه محل سیاسی نیست و نباید با انگیزه های سیاسی و جناحی مدیران را عزل و نصب کنیم.

وی تصریح کرد: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر این باور است که در صورتی که افرادی مخالف وی هستند، باید در دانشگاه بمانند مگر اینکه این افراد مخالف سیستم و روند پیشرفت دانشگاه باشند. سعی داریم بزرگ بینی آیت الله هاشمی را در دانشگاه گسترش دهیم و با کوته نگری آن را از بین نبریم.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: بر همین اساس افرادی که برای تصدی مدیریتی دانشگاه معرفی می شوند، بررسی آنان جدا از بینش و تفکر سیاسی صورت می پذیرد.

وی با بیان اینکه در بررسی سوابق روسای دانشگاه ها ملاک عملکرد افراد است، گفت: در بررسی ها سعی می شود تا به این نتیجه برسیم که اگر تخلفی صورت گرفته باشد، اداری بوده و بر اساس سوء استفاده مالی و یا در تضاد با اساسنامه دانشگاه صورت گرفته است.

دانیالی افزود: اگر پس از بررسی ها به این نتیجه برسیم که تخلف فرد سوء استفاده بوده و سبب ضرر و زیان های مالی و حتی اعتباری شده با آنان برخورد می شود. اما اگر فردی تخلف آیین نامه ای داشته و ضرر و زیانی به دانشگاه آزاد اسلامی وارد نکرده است، آنان تذکر و تبرئه شده اند.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: روسای متخلف در دانشگاه آزاد اسلامی انگشت شمار بوده و آنان را معرفی به مراجع قضایی کرده ایم.

برخورد با رئیس که مدرک فروشی می کرد

وی اظهار داشت: در گذشته واحدی داشتیم که رئیس آن اقدام به فروش مدارک جعلی دانشگاهی می کرد که پس از آشکار شدن امر بلافاصله با فرد متخلف برخورد جدی صورت گرفته است.

مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تخلفات روسای دانشگاه ها که سبب برخورد قضایی شده، حدود 4 یا 5 نفر بوده است. امسال هم چند نفر پرونده تخلفاتی دارند که در حال بررسی صحت و سقم آن هستیم. طی سال گذشته نیز 2 نفر از روسای واحد دانشگاهی پس از طی مراحل اداری و بررسی مستندات برکنار شدند.

وی در خصوص دلیل برکناری این دو رئیس واحد اظهار داشت: در زمان ریاست این افراد، قراردادهای خارج از عرف اداری و قانونی با نهادهایی برای جذب دانشجو منعقد شده بود که عملا برخلاف مقررات و صرفه و صلاح دانشگاه بود.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این قرارداد در یک دوره توسط رئیس واحد منعقد و در دوره رئیس واحد بعدی استمرار یافته بود و مسوول بعدی نیز نه تنها این قرار داد را به عنوان تخلف گزارش و آن را فسخ نکرده بلکه آن را ادامه داده بود.

روایتی از عدم شایسته سالاری در دوران مدیریت قبل

وی با اشاره به دوران مدیریت دولت دهم اظهار داشت: در آن مقطع زمانی شورای انتصابات دانشگاه کمتر برگزار می شد این در حالی است که طی دو سال گذشته جلسات این شورا به طور مداوم و بی وقفه برگزار می شود.

دانیالی گفت: در بررسی پرونده های دولت دهم به این نتیجه رسیدم که شورای انتصابات به طور جدی برگزار نمی شد و احکام برخی از مدیران و روسا بدون رای گیری در این شورا صادر می شد. در برخی مواقع شاهد بودیم که به صورت سطحی و با یک نامه افراد را منصوب می کردند هر چند که این امر بدان معنا نیست که تمام مدیران و روسای دانشگاه آزاد در آن مقطع شایسته و لایق نبودند.

مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اکنون شایسته سالاری در انتصاب افراد نقش مهمی دارد و شورای دانشگاه در این میان نقش اصلی را ایفا می کند.

وی خاطرنشان کرد: روند مدیریتی دانشگاه در دولت دهم سبب شد افرادی در جاهایی منصوب شوند که واقعا شایستگی نداشتند و گاهی حتی آنان، فرد دانشگاهی نبودند و واحد بزرگ علمی را بر عهده گرفته بود. اینگونه انتصابات بدون در نظر گرفتن شایستگی افراد سبب شده بود تا هیات های علمی دانشگاه ها با آن افراد همکاری نداشته باشند.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: متاسفانه این افراد دغدغه دانشگاه را نداشتند هر چند برخی نیز بودند که حکم اجباری به آنان داده می شد و آنان مطیع قانون بودند. متاسفانه در آن مقطع مباحث سیاسی یک خط و جناح خاص حاکم بر دانشگاه شد و این برای دانشگاه ضرر داشت.

دانیالی ادامه داد: به جریان فراجناحی که مورد تاکید آیت الله هاشمی رفسنجانی در آن دوران عمل نشد و افراد با دیدگاه های خاص سیاسی و خط فکری خاص به دانشگاه آمدند.

مدیر کل انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانشگاه در آن مقطع زمانی از مسیر اصلی خوید دور شد و به سمتی رفت که علاوه بر ضررهای مادی، سبب آسیب های معنوی نیز شد.

وی تصریح کرد: طی دو سال گذشته سعی در ساماندهی آن وضعیت داشتیم که خوشبختانه افرادی که دانشگاهی نبوده و به ناحق به این محیط آمده بودند، از دانشگاه خارج شدند. برخی هم بودند که در آن زمان منصوب شده بودند اما به سبب شایستگی هایی که داشتند تصمیم به ادامه کار آنان گرفته شد.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سعی کردیم نگاه ما در این دوران این نباشد که چه کسانی در دوره های گذشته حضور داشتند تا آنها را حذف کنیم بلکه اصل بر شایسته سالاری بوده و خواهد بود.این عمل در راستای نظر اعتدال آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده و سعی داریم در همین مسیر نیز ادامه کار دهیم

Undefined
تگ: